„Zielona” się stroi

Witajcie!

Świąteczna gorączka dopadła i nas. Zakupy, pieczenie, gotowanie…, a w wolnych chwilach przygotowywanie ozdób na choinkę. Nudzi-Misie nie miały tym razem czasu na nudę. 😉 Zrobiliśmy kilka niezwykłych egzemplarzy, które wspólnie wymyśliliśmy, wycięliśmy, skleiliśmy, upiekliśmy, ozdobiliśmy i powiesiliśmy. Część ozdób miała podążać za tradycją, mającą korzenie w naszej kulturze. Jednak chcieliśmy też wnieść powiew świeżości, czyli ozdoby, które nie mają tak bogatej historii w Polsce, a są równie magiczne.

Na każdej choince powinien znaleźć się przynajmniej jeden anioł, który jak wiemy, będzie opiekować się naszym domem. Anioły są piękne w każdej postaci, nawet jeśli są zrobione z… rolki po papierze toaletowym. My takie właśnie zrobiliśmy, więc dzielę się tym z Wami.

Co będzie potrzebne do zrobienia anioła?

Rolki po papierze toaletowym, nożyczki, klej, bibuła (srebrna, biała i złota), biała kartka papieru, dziurkacz, folia aluminiowa, czarny flamaster, czerwony flamaster lub kleje brokatowe do dekoracji.

Jak zrobić anioła?

Próbowałam opisać, w jaki sposób wyciąć aniołowi aureolę i skrzydła, ale przerosło mnie (może to zmęczenie przedświąteczne)… 😦 Zawiłe opisy pozostawiam na inne czasy ;), a zobrazuję Wam to zdjęciem. 😀

anioł1

… 5 minut później… 🙂

Dekorujemy, przyklejając bibułę w kolorze złotym na aureoli, białym na skrzydłach i srebrnym jako szata anioła. Z białej kartki wycinamy półkole, które będzie twarzą anioła. Rysujemy na niej oczy i usta flamastrem. Z folii aluminiowej wycinamy małe kawałeczki na włosy i przyklejamy je po obu stronach jego twarzy. Policzki możemy ozdobić brokatem, który wszystkie Nudzi-Misie wprost uwielbiają.

anioł2

Na koniec jeszcze robimy z tyłu dziurkę z pomocą dziurkacza i możemy już nawlec anioła na sznurek lub wstążkę, na której zawiesimy go na choince.

aniołłłłł

Tradycyjnym akcentem są też słodkości wieszane na zielonych gałązkach, symbolizujące radość, która jest obecna w świątecznym czasie. My też takie mamy. Tym razem jednak zamiast popularnych pierniczków, zrobiliśmy ciasteczka witrażyki, które podświetlone przez choinkowe lampki, emanują niezwykłą magią.

Składniki:

ciacha

  • 250 g mąki pszennej
  • 120 g masła
  • 60 g cukru
  • 1 żółtko
  • 16 g cukru waniliowego
  • ewentualnie 1-2 łyżki śmietany
  • landrynki w różnych kolorach

Jak wykonać ciastka – witrażyki?

Połączyliśmy mąkę z masłem, cukrem, cukrem waniliowym, żółtkiem i śmietaną. Następnie zagniataliśmy ciasto. Nudzi-Misie pomagały mi w tym pracowicie.

New Image

Zawinęłam je w folię spożywczą, następnie wylądowało w lodówce na ok. 0,5 h. Nudzi-Misie posegregowały landrynki według kolorów, poobierały z papierków, a ja potłukłam je bardzo drobno za pomocą młotka w zawiniętej ściereczce (uwaga, landrynki są ostre i robią dziury w ścierce, więc wybierzcie taką, po której nikt nie będzie płakał ;)).

ciastka

Piekarnik nagrzaliśmy do 160ºC z termoobiegiem. Wałkowaliśmy ciasto na grubość 3-5 mm. Nudzi-Misie wycinały okrągłą foremką ciasteczka, a w środku mniejsze kółeczko na witrażyk. Na koniec jeszcze każde z nich zostało naznaczone dziurką, którą robiliśmy z pomocą słomki do napojów. Ciastka ułożyliśmy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekliśmy je ok. 7 minut. Po tym czasie, na chwilę wyciągnęliśmy je, otwory na witrażyki wypełniliśmy cukierkowymi okruchami. Następnie na kolejne 8 minut włożyliśmy ciastka do piekarnika. Gdy się pięknie zezłociły, wyjęliśmy je.

ciastka1

Zimne nawlekaliśmy na sznurek, wstążki i wiązaliśmy.

ciastka3

Z bardziej nowoczesnych ozdób postanowiliśmy zrobić bałwany. Chcieliśmy pozaklinać trochę śnieg, żeby spadł niebawem i uprzyjemnił nam świąteczne dni.

Co potrzebujemy do ozdoby-bałwana?

bałwanek

Różnych rozmiarów plastikowe zakrętki od butelek, folia aluminiowa, klej introligatorski, biała kartka papieru, pomarańczowa kartka papieru, oczka plastikowe (zamiast niej możemy takie wyciąć lub dorysować flamastrem), czarny flamaster, materiałowa wstążka (od 1,5-2 cm szer.) świąteczna, nożyczki, brązowe czyściki do fajek (zamiast nich możemy użyć małych patyczków lub wyciąć je z brązowego papieru).

Jak zrobić choinkowe zawieszki bałwany?

Owijamy 3 zakrętki kawałkami folii spożywczej. Odrysowujemy kształt zakrętek na białej kartce papieru i wycinamy.

bałwan1

Smarujemy brzegi nakrętek klejem i przyklejamy białe kółeczka. Na dwóch z nich rysujemy czarnym flamastrem guziki, doklejamy do ostatniego plastikowe oczka i nos wycięty z pomarańczowego papieru, a pod nim dorysowujemy węgielkową buzię flamastrem.

bałwan2a

Następnie doklejamy je do wstążki, której koniec składamy na pół i podklejamy pod buźkową zakrętkę. Na spodzie środkowej, doklejamy małe kawałki brązowego czyścika do fajek (gałązki lub ich kształt wycięty z brązowego papieru. Możemy jeszcze przykleić bałwankowi szalik, zrobiony z kawałka kolorowej bibuły. Tak przygotowaną zawieszkę pozostawiamy do momentu, aż klej wyschnie.

bałwan2

No i w końcu mogę to napisać. Nasza  „zielona” jest przepięknie ubraną damą, która w otoczce kolorowych światełek, błyszczących brokatów, słodyczy ciasteczek i świerkowej woni, czeka z niecierpliwością na wigilijny wieczór i nadejście Mikołaja (zwanego inaczej Gwiazdorem)! A Nudzi-Misie razem z nią! :))

Pozdrawiamy Was świątecznie i życzymy przyjemnych przygotowań do Świąt! 🙂

Reklamy