Plastomasa

Witajcie!

Czy Wasze Nudzi-Misie lubią ugniatać, modelować, kształtować i lepić różne rzeczy? Moje wręcz uwielbiają, poza tym osobiście nie znam ani jednego Nudzi-Misia, który by tego nie lubił! Dlatego plastomasa (popularnie zwana ciastoliną) to świetne narzędzie do zabaw na dłuuugie godziny. Zdarza się jednak dość często, że Nudzi-Misie (szczególnie te mniejsze, które dopiero zaczynają przygodę ze smakami) próbują ją jeść. Nie jest to wcale dziwne, ponieważ ta, którą kupuje się w sklepie pachnie jak najsłodsze i najsmaczniejsze ciasteczka. Szczerze mówiąc, czasem sama mam ogromną ochotę spróbować, przecież za czasów naszego dzieciństwa nie było tak smakowicie pachnących zabawek. ;P Oczywiście staram się jednak, jak na odpowiedzialnego rodzica przystało, wytłumaczyć Nudzi-Misiom, że nie wiemy do końca co znajduje się w takiej ciastolinie i jaki będzie miała wpływ na nasze brzuchy, więc nie warto jej jeść. Jasne, że jeśli ktoś się uprze, może używać produktów ze sklepów z zabawkami. Tylko po co? W domu najczęściej mamy wszystko, co potrzebne do zrobienia własnoręcznie takiej plastomasy. Frajda będzie nawet większa, jeśli wykonacie plastyczne ciasto razem z Nudzi-Misiami. One będą miały możliwość uczestniczenia w jego przygotowaniu, Wy natomiast będziecie mieć pewność, że składniki użyte do zrobienia takiej masy są w pełni naturalne. Co więcej, podam Wam dziś dwa przepisy na ciastolinę, którą razem z Waszymi Nudzi-Misiami możecie nie tylko polepić, ale też skosztować… Bez konsekwencji dla brzucha w postaci niestrawności lub innych niechcianych dolegliwości. No chyba, że ktoś ma alergię na czekoladę lub gluten. Tym z Was zatem polecam do wypróbowania masy, które oddziałują na zmysł węchu, a ponadto są z mąki kukurydzianej, więc nie uczulają skórnie ( ani nawet, gdyby całkiem przypadkiem jakiś Nudzi-Miś lub Rodzic nieco zgłodniał ;)). Dla tych, którzy nie mają alergii i chcą ekspresowo rozpocząć zabawę z ciastem, podaję poniżej przepis na plastomasę ze zwykłej, pszennej mąki, bez gotowania. Po dodaniu do niej aromatów (olejków) do ciasta nabiera wspaniałego zapachu, a zabawa łączy się wówczas z aromaterapią.

Plastomasy zapachowe (niejadalne):

Plastomasa pszenna:

2 szklanki mąki pszennej

* 1 szklanka soli

* 2 łyżki proszku do pieczenia

* 2 łyżki sody oczyszczonej

* 2 łyżki oleju

* 1 1/2 szklanki gorącej wody

* Olejki do ciasta (pomarańczowy, migdałowy, czy waniliowy) lub inne olejki zapachowe

* Barwniki spożywcze (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

Łączymy w misce wszystkie suche składniki. Dodajemy do nich wrzącą wodę i energicznie mieszamy. Na koniec jeszcze olej i aromat do ciasta i gotowe.

ciast

Pięknie pachnąca plastomasa, która oddziałując na zmysł węchu, wpłynie pozytywnie na Wasz nastrój. Można ją przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku przez około 3 miesiące.

Plastomasa kukurydziana (bez glutenu):

kukur cia

* 1 szklanka skrobi kukurydzianej (można zamiennie użyć mąki kukurydzianej)

* 1/2 szklanki soli

* 4 łyżki sody oczyszczonej

* 1 i 1/4 szklanki wody

* 1/2 łyżki oleju

* Barwniki spożywcze (opcjonalnie)

* Przyprawy np. imbir, cynamon, kardamon

Sposób wykonania:

Sól rozpuszczamy w 3/4 szklanki wody i gotujemy. Następnie mieszamy skrobię kukurydzianą i sodę oczyszczoną z pozostałą wodą i taką masę przekładamy do roztworu z soli. Porządnie mieszamy, a następnie dzielimy na części. Masa jest dość klejąca, więc należy dodać olej. Gdyby nadal kleiła się za bardzo, możemy dodać go trochę więcej niż w powyższym przepisie. Po podzieleniu ciasta na mniejsze kawałki, dodajemy do każdego z nich inny barwnik i inną przyprawę.

kukur

Otrzymujemy plastomasę, pachnącą orientalnymi aromatami, a wspólna zabawa skłonić Was może do zapoznania Nudzi-Misiów z dalekimi krajami, z których przyprawy te pochodzą. Ciasto można przechowywać w zamkniętym słoiku przez około 3 miesiące.

Plastomasy smakowe (jadalne):

Czekoladowa:

czeko

* 2 czubate łyżki kremu czekoladowego typu Nutella

* 1/2 szklanki cukru pudru

Sposób wykonania:

Mieszamy składniki dokładnie w misce, na koniec wyrabiając masę ręcznie.

czeko 1

Powstanie całkiem ciekawa strukturalnie ciastolina o smaku uwielbianym nie tylko przez Nudzi-Misie, ale również przez innych członków rodziny. O ile coś zostanie po zabawie, można przechowywać w zamkniętym pojemniku przez okres 2 tygodni (niekoniecznie w lodówce).

ciasto cze

Owsiana:

ciasto ows

* 1/2 szklanki nieugotowanych płatków owsianych górskich

* 1/4 gorącej wody

* 1/4 szklanki mąki pszennej (pełnoziarnistej)

Sposób wykonania:

Jak w przypadku masy czekoladowej, mieszamy po prostu wszystkie składniki w misce. Gdy masa ostygnie, możecie zacząć tworzyć z niej, co tylko chcecie.
ciasto ows1
Nudzi-Misie poznają przy tym kolejną substancję, bardzo interesującą w dotyku, a zarazem nowy, zdrowy smak. Okres przechowywania to maksimum 2 dni, ponieważ masa twardnieje i nie nadaje się ani do ugniatania, ani do jedzenia. Możecie oczywiście spróbować „zreanimować” masę, dodając odrobinę wody i mąki, ale osobiście nie mogę ręczyć za rezultat takiego działania. 😉 Wydaje mi się, że lepiej po prostu zrobić ją od nowa w razie potrzeby.
Takie plastomasy są odpowiednie już dla roczniaków. Rozwijają kreatywność, wyobraźnię i umiejętności manualne, czyli tzw. małą motorykę. Ponadto Nudzi-Misie mogą poznać różne struktury, kolory, zapachy i smaki, oddziałujące również na ich humor. Oprócz tych dość oczywistych plusów, w trakcie zabawy mogą poznać kulturę dalekich krajów, (np. z plastomasą doprawioną orientem), a także zamienić się na chwilę w cukiernika, rzeźbiarza czy konstruktora. Po prostu w wielkiego artystę!
jeżu liściejula
Pozdrawiamy Was jesiennie i ciepło!
Reklamy