Wskazówki, zegary i czas

Witajcie!

Nudzi-Misie zainteresowały się ostatnio pojęciem czasu, chcąc wiedzieć o nim wszystko. Co to jest, do czego to służy, no i kto to w ogóle wymyślił. Internet podpowiedział nam, że czas określa „kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu” (Wikipedia). Rozważań dotyczących czasu dokonywali najznakomitsi uczeni i filozofowie przez całe wieki. Np. Newton stwierdził, że „płynie on w jednostajnym tempie i nic nie wywiera na niego wpływu”. Natomiast według filozofa Parona „czas jest czymś nieuporządkowanym, gdyż powoduje on utratę pamięci, zapominanie”. Św. Augustyn podpowiedział nam, że według niego „czas jest bezcenny, nierozłączny ze zmianą (ruchem), stanowi pewien wymiar świata materialnego i wiąże się z przemijalnością”. Jednocześnie dzięki temu świętemu filozofowi dowiedzieliśmy się, że czas wymyślił i wprowadził w czyn, nie kto inny jak Stwórca. Muszę przyznać, że wszyscy uczeni mieli rację co do zagadnienia, jednakże czas jest tak trudny do zgłębienia, że żaden z nich w pełni nie potrafił wyjaśnić, czym on jest dosłownie. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że i żaden przeciętny Rodzic nie jest w stanie wytłumaczyć tego wszystkiego Nudzi-Misiowi. Po zagłębieniu się w temacie czasu, razem przygotowaliśmy przyrządy do jego pomiaru, a mianowicie zegarki naręczne i zegar ścienny z ruchomymi wskazówkami. Na nich Nudzi-Misie miały obserwować upływ czasu. Akcesoria te wykonaliśmy, korzystając, jak to mamy w zwyczaju, z materiałów z recyclingu (między innymi).

Materiały do wykonania zegarków na rękę i zegara ściennego:

New Image

Rolka po papierze toaletowym, plastikowe zakrętki od butelek, pudełko po serkach topionych (trójkątach), bibuła i papier do pakowania prezentów, klej, nożyczki, gruby czarny flamaster – marker, taśma klejąca, arkusz kolorowej pianki samoprzylepnej (można również wykorzystać kilka różnych kolorów lub jeśli nie macie takich pod ręką – wykorzystać np. kolorowe słomki do napojów), pinezka, ewentualnie błyszczące gwiazdki, serduszka, czy inne ozdoby, kawałek korka lub plasteliny.

Jak wykonać zegarki naręczne?

Od rolki po papierze toaletowym odcinamy pasek szerokości ok. 1,5 cm. Natomiast od arkuszu bibuły odcinamy pasek szerokości 2 cm. Smarujemy kółko z papieru toaletowego klejem na zewnątrz, a od wewnątrz jego brzegi. Następnie oklejamy bibułą wzdłuż, podklejając odstające boki do środka paska (po papierze toaletowym).

jhjhj

Nudzi-Misie mogą już wybrać i przykleić ozdoby na pasku. Kolej na tarczę zegara. Do środka zakrętki po napoju przyklejamy sporą ilość złożonej w kostkę bibuły. Smarujemy ją klejem (bibułę) i doklejamy do udekorowanego paska od zegarka.

jjkjk

Na tarczy czarnym flamastrem zaznaczamy godzinę 3, 6 i 9,12 i po 4 kreseczki pomiędzy poszczególnymi godzinami. Wskazówki wycinamy z kolorowego arkusza pianki dekoracyjnej, po czym przyklejamy do tarczy, tak aby wskazywały wybraną przez Nudzi-Misia godzinę.

kjkjkkjkj

Przecinamy jeszcze pasek od spodu, zakładamy na rękę Nudzi-Misia i przyklejamy na taśmę klejącą dwa jego końce. Nudzi-Misie mogą już pochwalić się swoim nowym zegarkiem.

hannnnnn

Jak wykonać zegar ścienny?

Pudełko po serkach topionych odrysowujemy na papierze prezentowym i wycinamy je z zapasem ok. 0,5 cm od odrysowanego okręgu. Przyklejamy na klej do wierzchu pudełka i jego boków. Z arkusza kolorowej pianki (lub kolorowego papieru) wycinamy cyferki – 3, 6, 9 i 12 i przyklejamy w odpowiednich miejscach do tarczy zegara. Kropki pomiędzy godzinami, wskazujące minuty, możemy wyciąć również z kolorowego papieru lub przykleić np. błyszczące kolorowe gwiazdeczki lub kropki. Następnie wycinamy z kolorowej pianki (można użyć kolorowych słomek do napoi) dłuższą i krótszą wskazówkę, które na pinezkę przyczepiamy również do tarczy, od spodu mocując ją plasteliną lub korkiem (można jeszcze przykleić doń taśmę klejącą, aby konstrukcja lepiej się trzymała).

New Imagehania1

Na koniec jeszcze „zamykamy” taśmą klejącą pudełko i gotowe. 🙂

New Imagehania11

Na górze (nad godziną 12:00) można dokleić kawałek sznurka i zawiesić zegar na ścianie lub postawić na szafce i bawić się nim odgadując, którą godzinę wskazuje. To najlepszy sposób, aby Nudzi-Misie nauczyły się korzystać z zegara.

Hania1

Poszukiwania dotyczące pojęcia czasu dały mi do myślenia, szczególnie, że natknęłam się na wspaniały cytat, którego słowa wypowiedział kiedyś Jan Twardowski: „Jeśli kochasz, czas odnajdziesz, nie mając nawet jednej chwili.” To jest właśnie prawdziwa istota pojęcia czasu w każdej chyba nudzi-misiowej Rodzinie. 🙂 A jeśli nie jest, to warto tą kwestię dogłębnie przemyśleć i wprowadzić w życie, bo wiąże się ono nierozerwalnie z upływającym czasem. Jak to mówią „szczęśliwi czasu nie liczą”. I tak jest! Nie myślimy o nim dopóki jakieś sytuacje, czy wydarzenia w naszym życiu o nim nie przypomną, dopóki go nie potrzebujemy… Szkoda go tracić na sprawy nieistotne, zapominając o tych wartościach, które powinny być dla nas najważniejsze! Jedno co wiem na pewno, to to, że nie warto liczyć czasu spędzonego z Nudzi-Misiami, ponieważ daje niewymierne korzyści zarówno jednej, jak i drugiej stronie! No i to co „zasiejemy” teraz, „zbierzemy” i my i one w przyszłości! 🙂

Pozdrawiamy Was trochę nostalgicznie i filozoficznie, jednocześnie z nadzieją patrząc w przyszłość! 🙂

Reklamy