Dom dla skrzydlatych

Witajcie!

Ostatnie dni spędzaliśmy na działce. Nudzi-Misie, obserwujące przyrodę, zauważyły spór naszych skrzydlatych sąsiadów. Codziennie kłócili się o miejsce do zamieszkania. Chodzi oczywiście o dwie pary wróbli, które chciały założyć swoje gniazda w okolicy naszego domu. Budkę, która została zbudowana kilka lat temu, zasiedliła już jedna z par. Pan wróbel pilnował wejścia do niej niczym do twierdzy, walecznie i stanowczo odganiając swojego konkurenta. Chcąc rozstrzygnąć ten narastający konflikt, postanowiliśmy zrobić również domostwo dla drugiej pary ptaków. Jak pewnie już wiecie, bardzo lubimy wykorzystywać rzeczy, które mamy aktualnie „pod ręką”. W związku z czym i tym razem tak było. Wykonaliśmy domek ze starych osłonek/doniczek po kwiatach.

Z czego zrobić domek dla ptaków?

New Image

Potrzebne są 2 osłonki/doniczki (plastikowe) po roślinach, najlepiej jeśli średnica jednej u góry będzie miała ok. 15 cm, a drugiej ok. 14 cm. Niezbędne będą również nożyczki lub ostry nożyk, ok. 10 cm kawałek drewienka lub sklejki, duże wieczko od wiaderka (np. po twarogu), taśma izolacyjna oraz długopis lub flamaster.

Jak wykonać domek?

W mniejszej doniczce (która będzie podstawą domku), wycinamy nożyczkami otwór wlotowy w kształcie kwadratu. Jeśli odetniemy tylko połowę kwadratu, zostanie „daszek”, aby ptakom nie padało na głowę, kiedy będą chciały posiedzieć na „werandzie” :). Ten ptasi „taras” robimy z kawałka sklejki lub drewienka, szerokością dopasowanego do otworu wejściowego. Co do długości, wystarczy, jeśli deseczka będzie wystawała ok. 2-3 cm przed wlot. Przyklejamy go na taśmę izolacyjną w środku doniczki. Mogą to uczynić Nudzi-Misie.

New Image1

Podstawę drugiej – większej doniczki odrysowujemy na plastikowym wieczku od wiaderka (to również robota dla Nudzi-Misiów) i wycinamy ten odrysowany okrąg. Następnie przyklejamy go taśmą izolacyjną do dna większej doniczki (która zazwyczaj ma dziurki), aby uszczelnić „sklepienie” domku.

New Image3

Kolejny krok to oklejenie kilkoma kawałkami taśmy izolacyjnej brzegów góry mniejszej doniczki (sklejamy wcześniej jej dwa końce ze sobą, powinien nam powstać pierścień). Kiedy będzie już oklejona, nasadzamy na nią drugą, większą doniczkę wlotem w dół i dociskamy.

New Image5

W ten sposób powstaje nam wspaniała chatka dla uskrzydlonych. Możecie ją jeszcze przyozdobić, jeśli macie chęci, choć wydaje mi się, że ptaki najbardziej jednak preferują naturalne i ciemne kolory. Najlepiej umocować dom na drzewie lub w jakimś wyższym miejscu, aby żaden niepożądany drapieżnik nie dostał się do niego.

New Image7

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że rezydencja przypadnie do gustu parze wróbli i osiedlą się w niej już niedługo, dzięki czemu razem z Nudzi-Misiami będziemy mogli obserwować dalsze losy naszych ptasich sąsiadów. 😉

Pozdrawiamy Was serdecznie! 🙂

Reklamy