Szkiełko, oko i … lustra

Witajcie!

Po ostatnich dniach przejściowej pogody, złapał katar (i nie tylko) Nudzi-Misie. Nie mogliśmy wyjść z domu, choć pogoda zapraszała nas ciepło na dwór. Widząc skwaszone miny, zapragnęłam, by odrobina magii i koloru zawitała do naszego domu i poprawiła nam wszystkim ten chorobowy nastrój. Zrobiłam zabawkę, którą pamiętam z własnego dzieciństwa, a która zawsze intrygowała mnie swoim wnętrzem i wykonaniem. Pewnie większość z Was również pamięta, a może niektórzy mają nadal w domach. Wiem, że można nabyć ją też obecnie w sklepach, ale własnoręczne wykonanie i podarowanie jej Nudzi-Misiom daje niewymierne korzyści i efekt 😉 Chodzi o kalejdoskop. Ma on dość długą i nieco zaskakującą historię. Został wynaleziony przez naukowca – szkockiego fizyka Davida Brewstera w 1816 r. Pierwotnie wynalazca chciał go używać do… (nie zgadniecie ;)) projektowania dywanów. Hmmm, całkiem ciekawe zastosowanie. 🙂 Domniemam jednak, że Pan Brewster sam był ojcem. Zapewne zdarzyło mu się zaprosić swoje Nudzi-Misie do laboratorium i zademonstrować ten niezwykły wynalazek. One zaś, zafascynowane, zabrały go i pokazały kolegom i koleżankom z podwórka. I w ten sposób kalejdoskop zyskał tak szeroką popularność oraz miano zabawki. Wbrew pozorom wykonanie nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Poniżej, zgodnie z tradycją, zamieszczam opis. Nudzi-Misie mogą się oczywiście przyglądać i pomóc w niektórych szczegółach.

Z czego zrobić kalejdoskop?

kal4

Potrzebne będą: rolka po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym, 2 duże plastikowe nakrętki od butelek (najlepiej z 5-litrowych baniaków), butelka plastikowa, taśma klejąca, srebrna tektura lustrzana (do nabycia w sklepie dla plastyków), szklane małe kolorowe koraliki, ewentualnie pocięta na małe kawałeczki stara płyty cd, arkusz papier śniadaniowy lub do pieczenia, papier kolorowy (może być samoprzylepny), nożyczki, klej, nóż (odpowiedni do cięcia plastiku, jeśli nożyczki nie dadzą rady).

Jak wykonać kalejdoskop?

Wycinamy z tektury lustrzanej 3 prostokąty o szerokości około 2-2,5 centymetra, a długości rolki po ręczniku lub papierze toaletowym. Paski wsuwamy do rolki tak, aby patrząc przez nią widziało się trójkąt.

kal

Następnie wycinamy w jednej z plastikowych zakrętek mały otwór (o średnicy około 0,5 cm) i przyklejamy ją taśmą klejącą z jednej strony tubki po papierze. W drugiej zakrętce wycinany całe dno w taki sposób, by został tylko „otok”. Z plastikowej butelki (najlepiej z górnej części tuż pod zakrętką) wycinamy 2 jednakowej wielkości kółeczka (średnica zakrętki), które muszą się zmieścić (i trzymać) w drugiej zakrętce. Do jednego z nich przyklejamy (wycięte wcześniej) koło z papieru śniadaniowego lub pergaminu (wielkość ta sama) i wkładamy je jako pierwsze do drugiej zakrętki. Wsypujemy tu również koraliki. Uwaga na nie, bo lubią się rozsypywać, a zbieranie ich nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy pod słońcem. No chyba, że jesteście uzbrojeni w stoicką cierpliwość i spokój. 😉 W kolejnym kroku nakrywamy koraliki drugim kołem, które wycięliśmy z plastikowej butelki. Całość tej konstrukcji uszczelniamy taśmą klejącą, aby koraliki nie wysypywały się (oj koniecznie!). Następnie przyklejamy do „niezagospodarowanego” jeszcze końca tuby po papierze.

kal2

Ostatnim ruchem jest udekorowanie kalejdoskopu. Nudzi-Misie mają pole do popisu. Mogą go oklejać papierem kolorowym/bibułą, pomalować farbami, ozdobić rysunkami, a gdy skończą, wystarczy przyłożyć oko do otworu i oglądać te przepiękne iluminacje.

kal3

Moim zdaniem zabawka ta niesamowicie rozwija wyobraźnię, kreatywność, a także koncentrację. Pozwala obserwować zmieniające się pod wpływem ruchu obrazy i daje możliwość zapoznania się z budową (jakby na to nie patrzeć) przyrządu optycznego. 🙂

kal7

Pozdrawiamy Was i życzymy przyjemnego zaglądania do Waszych kalejdoskopów! 😉

Reklamy