Leśny ogród w słoiku

Witajcie moi mili!

W związku z długo oczekiwanym nadejściem wiosny, razem z Nudzi-Misiami postanowiliśmy wnieść odrobinkę świeżego, leśnego powiewu do naszego domu. Zrobiliśmy małe terraria dla roślinek leśnych w słoikach.

Co jest potrzebne do zrobienia leśnego ogródka?

Potrzebny nam będzie oczywiście słoik, najlepiej jak największy, w ciekawym kształcie, ale zwykłe twisty też się świetnie nadają. Ponadto warto zaopatrzyć się również w żwirek i ziemię (najlepiej do paproci), które można zakupić w każdym sklepie budowlanym lub ogrodniczym. Po resztę razem z Nudzi-Misiami wybraliśmy się do lasu. Przynieśliśmy stamtąd pozostałe niezbędnych rzeczy: kilka kępek mchu wraz z podłożem, leśne rośliny (np. szczawik zajęczy), korę, gałązki, szyszki, kamyki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zrobić leśny ogród w słoiku?

Wyparzamy słoik, a gdy wyschnie i ostygnie, układamy poszczególne warstwy. Należy zacząć od żwirku, który stanowi bazę ogródka i powinien mieć mniej więcej wysokość do 3 cm. Kolejna warstwa to ziemia (również do 3 cm wysokości). Następnie układamy delikatnie mech, dość zwarcie, by nie było prześwitów. Można również zasadzić między kępkami mchu rośliny leśne (w naszym przypadku szczawik zajęczy). Na mchu tworzymy kompozycję z pozostałych rzeczy przyniesionych z lasu, czyli kamyków, gałązek, kory, szyszek. Można również z masy solnej lub gipsu zrobić leśne ozdoby lub małe grzybki, nadziane na wykałaczki (łatwiej je umocować w słoju) i pomalować farbami według uznania (my zrobiliśmy małe muchomorki).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasze leśne ogródki należy zraszać przegotowaną i ostudzoną wodą raz na kilka dni. My trzymamy słoje otwarte, ale ponoć  można je również zamknąć. Wtedy rośliny przystosują się do warunków i same będą się odżywiać. My raczej nie będziemy próbować tego sposobu 😉 W przypadku, gdybyście chcieli jednak trzymać słoiki zamknięte należy pamiętać, że przy pojawiającej się pleśni, słoik trzeba otworzyć, przewietrzyć i już nie zamykać.

Nasze ogródki 🙂

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po dodaniu gipsowych muchomorków kompozycja wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Nudzi-Misie mogą zobaczyć jak ze zwykłego słoika i małym kosztem można zrobić coś pięknego. Będą też mogły uczyć się jak dbać o ten mały ekosystem. Taki słoik może być znakomitym pomysłem na prezent dla kogoś bliskiego. Cieszyć będzie nie tylko obdarowanego, ale również Nudzi-Misie, szczególnie dlatego, że same uczestniczą w tworzeniu tego podarunku.

Pozdrawiamy Was leśnie i zapraszamy do przesyłania Waszych uwag, pomysłów oraz komentarzy 😉

Reklamy